Publicēja: Auto Galvu Remonts | 08/08/2014

Kā rīkoties auto pārkaršanas gadījumā

Šogad Latvijā ir pieredzēta viena no karstākajām vasarām 70 gadu laikā, kas ietekmē arī automašīnu darbību.

Lielākā pašmāju degvielas tirgotāja «VIRŠI-A» tehniskais direktors Raimonds Grollis norāda, ka visbiežāk automašīnu dzinēja pārkaršanas gadījumi notiek, stāvot sastrēgumos vai braucot paaugstinātas slodzes apstākļos. Iemesls dzinēja pārkaršanai ir dzesēšanas sistēmas nespēja atdot apkārtējai videi lieko siltumu, kas ir radies dzinēja darbības rezultātā.

Mazliet uzkarsis :)

Mazliet uzkarsis 🙂

Tam par iemeslu var būt: dzesēšanas šķidruma trūkums vai nolietojums, aizsērējis radiators, bojāts termostats, plīsusi ventilatora siksna, elektrodevēju defekts u.c. dzesēšanas sistēmas bojājumi.

Šie faktori veicina automašīnas dzinēja temperatūras paaugstināšanos, kā rezultātā var rasties dzinēja detaļu deformācija.

Pirms brauciena jāpārbauda, vai auto gatavs tveicei

Autovadītājiem pirms braukšanas nepieciešams pārliecināties, vai automašīnas panelī uzstādīto kontrollampiņu apzīmējumi ir saprotami. Lai gadījumā, ja kāds no kontrollampiņu signāliem iedegas, ir skaidrs, vai kustību drīkst turpināt vai tā nekavējoties jāpārtrauc.

No tehniskajiem rādītājiem nepieciešams pārbaudīt dzesēšanas šķidruma līmeni un dzesēšanas radiatora stāvokli, iztīrīt radiatoru, it īpaši, ja nesen ir braukts pa zemes ceļiem. Svarīgi ir sekot līdzi pārējiem dzesēšanas sistēmas mezgliem – termostatam, cirkulācijas sūknim, piedziņas siksnai, ventilatoram un dažādiem elektrodevējiem, kas atbild par dzesēšanas sistēmas darbību. Tiesa, šos darbus gan vajadzētu uzticēt speciālistam. Savukārt, ja dzesēšanas šķidruma līmenis ir pietiekams, bet rodas šaubas, vai tas vēl ir lietošanai derīgs, ieteicams to nomainīt.

«Mūsdienās ir pieejami dažādi dzesēšanas šķidrumi, to darbības periods ir paredzēts no diviem līdz pat desmit gadiem. Uz šo šķidrumu iepakojuma ir atrodams uzraksts «long life». Taču jāņem vērā, ka jāizmanto tāds šķidrums, kas ir alumīnija detaļām draudzīgs. Arī vasarā labāk izvairīties no parasta ūdens lietošanas dzesēšanas sistēmās, jo tam ir korodējoša iedarbība un tajā veidojas kaļķakmens, kas ievērojami saīsina dzinēja ekspluatācijas laiku. Ūdens viršanas temperatūra ir zemāka nekā speciālajiem dzesēšanas šķidrumiem, un automašīnas dzinēja temperatūra var pārsniegt +100 °C, kā rezultātā tvaiki un burbuļi, kas veidosies, ūdenim vāroties un izgarojot, var nodarīt bojājumus gan automašīnas dzesēšanas sistēmai, gan dzinējam,» skaidro R. Grollis.

Padomi automašīnas pārkaršanas gadījumā

• Stāvot sastrēgumā ar automašīnu, kam ir automātiskā ātrumkārba, ātruma pārslēdzējs jāieliek neitrālajā pozīcijā.

• Ieslēgt automašīnas salona apsildi uz visaugstāko temperatūru, atvērt automašīnas logus un ļaut izplūst karstajam gaisam. Šādu paņēmienu iespējams izmantot, stāvot sastrēgumā, ja rodas aizdomas, ka automašīnas dzinējam draud pārkaršana. Tas gan palīdzēs gadījumos, ja dzesēšanas sistēmā ir pietiekams daudzums dzesēšanas šķidruma.

• Ja automašīnas panelī iestrādātie rādītāji signalizē, ka automašīnas dzinējs jau ir pārkarsis, vēlams apstāties ceļa malā un censties lēnām dzinēju atdzesēt. Pārtraucot braukšanu, iespējams izvairīties no lielāku bojājumu nodarīšanas automašīnas dzinējam un dzesēšanas sistēmai. Piemēram, plaisu rašanās dzinējā un detaļu deformācijas karstuma rezultātā.

• Pēc dzinēja pārkaršanas nekādā gadījumā nedrīkst uzreiz vērt vaļā radiatora vai dzesēšanas šķidruma izplešanās trauka vāciņu, jo pastāv risks applaucēties ar zem tā esošajiem karstajiem tvaikiem.

• Ja konstatēts, ka trūkst dzesēšanas šķidruma, tad pēc neilgas automašīnas dzinēja atdzesēšanas lēnām to nepieciešams papildināt. Jāatceras, ka nekādā gadījumā nedrīkst dzesēšanas sistēmā strauji liet aukstu šķidrumu, jo pretējā gadījumā var rasties termošoks un tā rezultātā – plaisas dzesēšanas sistēmā.

 

Publikācija no interneta.

apollo

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Kategorijas

%d bloggers like this: